Jak již bylo zmíněno, Itálie leží na Apeninském poloostrově v jižní Evropě. Jedná se o přímořský stát skládající se z pevninské i ostrovní části. Italskými ostrovy jsou například Sardinie, Sicílie, Elba, Liparské ostrovy a další menší ostrůvky. Břehy jsou omývány Středozemním mořem, které se dále dělí na moře Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jadranské.
Povrch je z velké většiny hornatý. Severní část zabírají Alpy a Dolomity. A jaký je mezi nimi rozdíl? V podstatě se jedná o jejich složení a celkový vzhled. Dolomity jsou oproti Alpám tvořeny velmi ostrými výběžky, které mnohdy připomínají spíše zuby. Jelikož se skládají z měkčí horniny zvané dolomit, jsou náchylnější k erozi. Další pohoří Apeniny tvoří jakousi páteř celého poloostrova a v této oblasti se lze setkat s četnými sopkami, které jsou neustále aktivní a s projevy tektonické činnosti (gejzíry, termální a bahenní vřídla, výrony plynů apod.). Itálie má hned několik činných sopek, jedná se třeba o Vesuv, Stromboli, Etnu či Vulcano. Severní horské oblasti se též mohou pochlubit překrásnými a rozlehlými jezery, která jsou oblíbenými místy turistického ruchu. Největším je Lago di Garda, dále Lago Maggiore a Lago di Como. Ojedinělé nejsou ani ledovce, nachází se jich tu více než tisíc. Ledovce ale pomalu začínají roztávat díky globálnímu oteplování.
Itálie disponuje i rozsáhlou Pádskou nížinou, která se nachází mezi Alpami a Apeninami, a protéká tudy nejdelší italská řeka Pád.
Podnebí je v Itálii poměrně rozmanité. Severská horská oblast se nachází v mírném pásu. Střídají se tu všechna čtyři roční období. Na horách je jenom o poznání chladněji než v údolích. V zimě se ve vysokohorských oblastech mohou objevovat kruté mrazy. Vydáte-li se jižním směrem, podnebí bude stále teplejší, ovlivňováno středomořským klimatem. Jsou zde horká léta a mírné zimy.